Емський указ або 30 років заборони

Зацікавила стаття в сьогоднішній газеті, вирішив трішки погуглити історичні сайти і ось що знайшов…

У 1876 р. були виявлені переклади українською мовою «Тараса Бульби» Гоголя, де слово «російський» «переводилося» як «український». Імператорський уряд видало «Емський указ» про заборону друкування книг, що містять антиросійську пропаганду, спрямовану на відділення України від Росії та приєднання її до Австрійської імперії. Цей указ залишався в силі до 1905 р.

Емським указом заборонялося:
— ввозити на територію Російської імперії з-за кордону книги написані українською мовою без спеціального дозволу;
— видавати оригінальні твори і робити переклади з іноземних мов. Виняток робився для «історичних документів і пам'яток» і «творів красного письменства», з низкою застережень (так, заборонялася українська орфографія Кулишівка і допускалася лише «загальноросійська орфографія» — Ярижко) та за умови попередньої цензури;
— ставити українські театральні вистави (заборона знята в 1881р.), друкувати ноти з українськими текстами;
— видавати українські оригінальні твори і робити переклади з іноземних мов;
— друкувати будь-які книги українською мовою; влаштовувати концерти з українськими піснями;
— викладати українською мовою в початкових школах.

Ось така от халепа спіткала українську мову в 1876 році. Місцевій адміністрації наказувалося посилити нагляд за тим, щоб у початкових школах не викладали українською мовою, вилучити із шкільних бібліотек книжки українською мовою. На підставі Емського указу було закрито Південно-Західний відділ Російського географічного товариства у Києві, припинено видання газети «Київський Телеграф», звільнено низку професорів-українців з Київського університету.

пс: чомусь в школі предмет "Історія України" був абсолютно не цікавим, можливо тому, що не розумів багатьох важливих речей. А зараз зацікавило і навіть дуже.

  • 0
  • 28 мая 2013, 23:18
  • admin

Коментарі (0)

RSS згорнути / розгорнути

Лише зарєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.